Есенната звезда (както се нарича и астрата) е истинска декорация у всяка градина. Има много разновидности на астери, а изборът им варира в зависимост от това къде ще бъдат засадени.
Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май
Още: Засаждане на домати: Как правилно да подготвите почвата?
Например, ако искате да засадите астри в цветна леха или близо до бордюр, потърсете маломерни сортове, като Triumph, Dwarf Royal или Milady.
Ако искате да създадете жив плет от астери, тогава са подходящи сортовете Garnington Pink, Brauman, Rote Stern. На тях височината им достига 2 метра.
Ако искате да засадите градина на веранда, на терасата или балкон, изберете градински сортове Петито и Пинокио.
Още: Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Още: 1:0 за вас в борбата с охлювите в градината - ето как
Как да засадите астри?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ефективен начин да се отървете от листните въшки в градина завинаги
Едногодишните астри могат да се отглеждат, както от разсад, така и от семена, засяти на открито. Преди сеитба семената трябва да бъдат третирани с антисептик, за да се предотврати фузариоза, често срещана, сред възрастните растения.
Астерите не са придирчиви към почвата, но "не обичат" близко разположените с подземни води. Тези цветя са много чувствителни към преовлажняване. Органичните торове трябва да се прилагат няколко години преди засаждането на цветя. Такива трудно понасят пресен компост.
Цветя, които ще ви донесат късмет в любовта
Още: Цветя и зеленчуци, които растат като луди на сянка
Още: Утайка от кафе като тор: Какви са ползите и вредите от нея
Трансплантиране на астри
Трансплантацията на астра, дори по време на периода на цъфтеж, се понася лесно. Семената трябва да се върнат на първоначалното им място за засаждане след 4-5 години.
Осветление
Астерите обичат добро осветление. Ако им липсва светлина, тогава растението може да се разболее от брашнеста мана.
Има един трик, благодарение, на който може да отглеждате луксозни екземпляри.
За целта засаждаме астри със семена. Щом поникнат, веднага ги разсаждаме в подготвената леха. Оставяме ги за няколко седмици и след това ги трансплантираме отново. Изчакваме да се вкоренят добре и след това ги пресаждаме отново. Повтаряме процедурата няколко пъти - веднага щом се появят пъпките, трябва да направите последното трансплантиране. Методът е стресиращ, но резултатите са удивителни.